Zmeny správania
MENY SPRÁVANIA
V priebehu života so psom poznáte jeho prejavy radosti, bolesti, zlú náladu. Predovšetkým je jasné jeho postavenie v rodine: kto s ním môže čokoľvek robiť, na koho vrčí a kto priamo riskuje pohryzanie.
OTOČENIE ŽALÚDKA
Ak pes naraz silne opuchne a rýchlo slabne, je to príznak vzácne sa vyskytujúceho otočenia žalúdka. Stáva sa to najmä veľkým psom, ako sú dogy. Ihneď navštívte veterinára! Priebeh je veľmi rýchly, čo sa ráta na hodiny. Je nevyhnutná operácia v brušnej dutine- dúfajte, že to vydrží krvný obeh!
BESNOTA
Pokúsim sa zbytočne vás nepostrašiť. Ak pes zmení v priebehu niekoľkých dní svoje chovanie, je plachý, skrýva sa a dokonca jeho chôdza je tackavá, musíte pomýšľať na besnotu. Keď sa mu najviac zmení hlas (je chrapľavý) a nemôže piť, ihneď upovedomte zverolekára! Ten situáciu v oblasti nákazlivých chorôb pozná veľmi dobre, a preto Vám môže spoľahlivo poradiť. Riziko nákazy nie je pre Vás príliš veľké, ale i tak by som sa možnosti ochorenia zbytočne vystatovala.
CUDZIE TELESO V ÚSTNEJ DUTINE
Niekedy sa stane, že pes, plný telesnej pohody, z ničoho nič kňučí a z tlamy mu nepríjemne páchne. Chodí ako poloslepý a škriabe si hlavu. V tom prípade asi má cudzie teleso v ústnej dutine alebo hltane. Nezapichol sa mu tam kúsok kosti, kameň alebo halúzka? Keď tam nič nenájdete, choďte ihneď k zverolekárovi. V takýchto akútnych prípadoch nie je na čo čakať. Pokiaľ cudzie teleso objavíte, skúste ho vytiahnuť. Ale pozor, Vaše prsty sú ohrozené! Lekár pracuje s pomocou špeciálnych klieští, ale ani tak to často nejde bez narkózy. Veľké zlo narobia zhltnuté ihly. Operácia prebieha s použitím rontgenového prístroja a je to často ťažká a nebezpečná záležitosť.
NEURÓZA
Naraz je všetko inak. Pes zlostne bráni svoju misku, znečisťuje svoje okolie, s úspechom sa pokúša hrýzť a chová sa divne, ako duševne chorý. V tomto prípade pravdepodobne ide o neurózu. Môže vzniknúť pri zmenách v rodine- napr. pri narodení dieťaťa- v novom okolí, ale jednoducho aj u zmeny Vášho chovania. Pokúste sa nájsť príčinu sami (odborník Vám veľmi nepomôže), pokiaľ nechcete práve navštíviť ,,psieho" psychiatra, ktorí už existujú. Pokúste sa psovi porozumieť, čas v tomto prípade pomáha liečiť. Ale pozor! Nenechajte ho robiť rôzne lotrovstvá. Veľmi dobre si totiž aj v tejto situácii všetko pamätá. Ak neposlúcha, ihneď nasleduje úder zloženými novinami. Predsa si nemôžete dovoliť mať doma hryzavú beštiu!
EPILEPSIA
Úplne inak vyzerá skutočný záchvat. Zviera väčšinou strnulo sedí, jednotvárne kňučí a trhavo pohybuje dolnou čelusťou. Z tlamy mu vytekajú spenené sliny. Niekedy môže pes spadnúť alebo sa snaží utiecť. Celý záchvat trvá 30 sekúnd až 2 minúty a ukazuje na epilepsiu, čiže padúcnicu. Tá sa totiž nevyskytuje iba u ľudí. Na príčine môže byť nezistená a prechodená pdinka, iná infekcia, alebo je to vrodená vada, čo je ale vzácny prípad.
Epilepsia sa dá modernými liekmi väčšinou dobre liečiť. Po nepríjemnej začiatočnej fáze- pes je ospalý a ako opitý - sa znovu začne chovať normálne. Úplné vyliečenie sa zatiaľ nedá dosiahnuť, pes ale môže žiť dlho bez záchvatu. potom máte prakticky normálneho psa, ktorý musí denne dostať tabletu. Veľmi rýchlo si na to zvykne. Tento spôsob ošetrovania je nutný, pretože inak by za záchvaty opakovali stále častejšie. Na konci by potom bola nepekná smrť. Pri mávajú epilepsiu častejšie než suky, z plemien sú najnáchylnejší pudlíci a boxeri.
(rozšírenie besnoty)